Oturum Aç

Turnuva Yönetmeliği

TURNUVALARA KATILABİLMEK İÇİN O YILA AİT HANDİKAP ÜCRETİNİN TÜRKİYE GOLF FEDERASYONU’NA YATIRILMIŞ OLMASI GEREKİR. 
 
Turnuva Yönetmeliği Golf ve Handikap Komitesi tarafından yıl başında yayınlanır, yıl içerisinde gerektikçe aynı Komite tarafından güncellenir.
 
Her turnuvada  bir “Oyun Komitesi” belirlenir. “Oyun Komitesi” kısaca “ Komite” ayrıca belirlenmeyen turnuvalarda “Golf ve Handikap Komitesi” bu görevi üstlenir. 
 
 
 
 
 
 
 
1. SPONSORLU ETKİNLİKLER
 
TURNUVALAR
 
1) TURNUVA GÜNLERİ VE OYUNCU SAYISI

 •  Katılımcı sayısı 140 oyuncuyu aşarsa Komite kararıyla ek günler için de kontenjan oluşturulur.  
 • Pazar günleri zorunlu nedenlerle (Federasyon turnuvası vs…) saha müsait değilse, kayıtlar sadece Cumartesi ve tanımlandıysa diğer günler için alınır.  
 • Farklı bir program belirtilmedikçe, ödül töreni, Pazar günleri saat 18:30'da IGK Nakkaştepe’de yapılır.      

2) KAYIT VE GÜN SEÇİMİ
 
 • Turnuvalar  geçerli handikapı olan tüm üyelerimize açıktır. Turnuva yönetmeliği gereği handikapları inaktif olan oyuncular, turnuva organizasyonunun onaylaması ve yer olması durumunda  turnuvalara katılabilir ancak dereceye girseler dahi ödül alamazlar. Üyelerimizin handikaplarını kulübümüzden  veya web sayfamızdan takip etmeleri gerekmektedir.  
 • Üyelerimiz tercih ettikleri "Gün" için kayıt yaptırırlar.   
 • Turnuvalara başvurular email ortamında turnuva@igk1895.com adresine veya websitemizdeki turnuva başvuru/kayıt  bölümünden dijital ortamda veya 05333829807 numaralı golf resepsiyonundan yapılır.  
 • Kayıtlar turnuva duyurusundan itibaren, turnuva gününden 2 gün önce saat 18.00’e kabul edilir.  
 • Kontenjanlarının üzerinde kayıt yaptırılmış "Turnuva Günleri" icin, herhangi bir ayrıcalık gözetmeksizin, başvuru sırasına göre kayıt yapılır.   
 • Dolan kontenjan sonrası Yedek listeye kaydedilen oyuncular, yer açıldıkça, başvuru sırasına göre oyuna dahil edilirler. Yedek liste, asil liste ile aynı anda yayınlanır.   Turnuvalarda sponsorun talebi doğrultusunda 10 kişilik yer sponsora ayırılıcakatır.   Diğer Kulüp Başkan ve Kaptanları için de gerek olması halinde 6 kişilik yer ayırılacaktır.
 • Tercihi dışında bir günde oynamak zorunda kalan  oyuncular, bir sonraki turnuva başvurularında tercih ettikleri gün için öncelik hakkı elde ederler. (BMW gibi, format gereği 3 gün oynanması gereken turnuvalarda, bu madde geçerli olmayacaktır.)
 
3) OYUN DÜZENİ
 
 • Farklı bir şekilde anons edilmedikçe, çıkışlar "shot gun" usulüne göre yapılır.  
 • Flight'lar “Komite” tarafından aksine karar alınmadıysa ayrı bir kura ile, her handikap kategorisinden 1 oyuncu olması prensibiyle belirlenir.  
 • Oyunlar "Course Marshall" gözetiminde ve oyun akışı için hedeflenen sürede tamamlanır.  
 • Turnuva cıkışlarının tee-time veya shot-gun olup olmadığına bakılmaksızın, skorlarda eşitlik halinde 10-18 inci çukurlardaki en iyi skorlar karşılaştırılır. Eşitlik halinde sırasıyla 10-18, 13-18, 16-18 ve 18nci çukurlardaki puanlar karşılaştırılır. Eşitlik devam ediyorsa veya turnuvanın  9 çukur üzerinden değerlendirilmesi halinde sırasıyla 1-9, 4-9, 7-9 ve 9ncu çukurlardaki puanlar karşılaştırılır. Bu karşılaştırmalarda da eşitlik varsa  Oyun Komitesi turnuvanın sonunda nasıl bir yol izleneceğine karar verir ve gerekçesi ile birlikte açıklar.   

4) İPTALLER
 
 • İptaller, turnuvadan 1 gün önce akşam 17.00’ye  kadar yapılmalıdır.   
 • Belirtilen saatten sonra yapılan iptallerde veya hiç haber verilmeden yapılan iptallerde Oyun ve Handikap Komitesi oyuncunun iptal sebebi ile ilgili bilgi ister. Verilen yanıta göre oyuncuya sadece ihtar verilir veya bir sonraki kulüp turnuvasından ihraç edilir.   Turnuva için ödenmiş olan green fee’lerle ilgili hakkı saklı kalır.   

5) KATILIM DÜZENİ
 
 • Senelik green fee ödememiş üyelerimiz, katılacakları turnuva başına buggy dahil  günlük green fee  bedelini turnuvaya kayıt sırasında İGK Pro-shop’a  ödeyebilirler. Kayıtta ödeme yapmayan üyelerimiz turnuvada yer almaları halinde green fee ücretleri hesaplarına sonraki ilk iş gününde intikal ettirilir. Bir sonraki turnuvaya  Green fee hesabı açık olan üyenin kaydı yapılmaz..  
 • Buggy ücreti ayrıca alınıyorsa oyuncuya aittir. Buggy'i kullanan oyuncular ücreti paylaşırlar. 
 
6) KATEGORİLER
 
 • Türkiye Golf Federasyonu’nun tavsiyeleri uyarınca aksine “Komite” kararı yoksa, turnuvalar erkekler için üç (A,B,C) ve kadınlar için iki (A,B) kategoride oynanacaktır.   Erkek kategorilerini belirlemek için kullanılacak oranlar yaklaşık A-% 20, B-% 35, C% 45 olacaktır. Kadın kategorilerini belirlemek için kullanılacak oranlarsa yaklaşık A% 40, B-% 60 olacaktır.   
 • Senior kategorisi söz konusu turnuva tarihinde 55 yaşında (56’dan gün almış ve daha büyük) olan oyuncuları kapsar. Eğer bir oyuncu Senior kategorisinde yer almak istiyorsa söz konusu etkinliğe kaydolurken bunu Oyun Komitesi’ne belirtmesi gerekir. Bir oyuncunun Junior  (genç) kategorisinde yer alabilmesi için söz konusu turnuva tarihinde 17 yaşında veya daha küçük (19 yaşından gün almamış) olması gerekmektedir. 
 • Oyun partnerleriyle buluşmak ve skor kartlarını takas etmek üzere kendilerine verilen zamandan  10 (on) dakika önce tee’de olmak oyuncuların sorumluluğudur.  
 • Her etkinliğin tamamlanmasının ardından Kulüp Müdürü tarafından bir rapor yazılarak İGK Yönetim Kurulu üyelerine gönderilecek ve gerekirse gerçekleşen etkinliklerle ilgili harekete geçilerek, herhangi bir hatalı oyun raporu etraflıca araştırılacaktır.  
 • Tüm davetlilerin de turnuva koşullarına uyması gerekir.
 

 
ECLECTIC TROPHY
 
 
Eclectic Trophy bir EGA handikapına sahip tüm üyelere açıktır.
 
Eclectic Trophy yıl boyunca süren bir turnuvadır. Tüm sponsorlu 18 çukurlu strokeplay etkinliklerine ait skor kartlarınızdan her delikteki en iyi brüt puan alınır ve oynanan her etkinlikten sonra güncellenir. Söz konusu takvim yılındaki sponsorlu etkinliklerin sonunda Gros birincisi ve oyuncuların handikapları Eclectic puanlarından çıkarılacak ve buna göre yapılacak sıralamaya göre Net Birincisi  belirlenecektir. 
 
 
2. AYLIK KULÜP TURNUVALARI
 
MEDAL/STABLEFORD
  
 
Turnuvalar EGA handikapına sahip tüm üyelere açıktır.  
 
Oyuncular talep sayısı ve saha elverişlilik durumuna göre bu turnuvalara katılabilir, tee çıkış zamanlarını ve çıkış gruplarını kendileri ayarlayabilirler.   Tüm üyeler her etkinliğe kayıtlarından kendileri sorumludur. Golf resepsiyon çalışanları üyeleri otomatik olarak kaydetmeyecektir. 
 
Oyun partnerleriyle buluşmak ve skor kartlarını takas etmek üzere kendilerine verilen zamandan on dakika önce tee’nin başında olmak oyuncuların sorumluluğudur.
 
 
3. MAÇ OYUNU ETKİNLİKLERİ
 
Arçelik Kupası /İstanbul Kupası/ Boğaziçi Kupası/Scratch Matchplay Masters
 
Turnuvalar EGA handikapına sahip tüm üyelere açıktır.
 
EGA handikapına göre oyun handikapı 28'in üzerinde olan oyuncuların handikapları 28 ile sınırlandırılır.  Bu etkinlikler için uygulanacak handikap limiti her yıl Golf ve Handikap Komitesi tarafından belirlenecektir. 
 
Son kayıt tarihinde 17 yaşında veya daha küçük olan (19 yaşından gün almamış olan) Juniorların yetişkin matchplay (maç oyunu) etkinliklerine katılamazlar. Junior Arçelik ve Junior İstanbul Kupası kategorileri de mevcuttur. Juniorlar için handikap kısıtlaması yoktur
 
Oyun partnerleriyle buluşmak üzere kendilerine verilen zamandan on dakika önce tee’nin başında olmak oyuncuların sorumluluğudur.
 
Handikap payı Avrupa Golf Birliği matchplay kuralları uyarınca olacaktır. Arçelik Kupası’nda handikap farkı handikapı en düşük oyuncunun diğer oyuncular ile olan handikap farkının %90’ı olarak hesaplanır.
 
İstanbul Kupası (erkekler tek) & Boğaziçi Kupası (tek bayanlar) tam handikap oynanacaktır. İGK Scratch Matchplay Masters turnuvası handikapsız olarak oynanır. 
 
 
KARAR 1. 15 OCAK 2018 yapılan değişiklik:   
Karşılaşma çizelgesi kurayla belirlendikten, ilan panosuna asıldıktan ve www.igk1895.com da yayınlandıktan sonra karşılaşma tarihini belirlemek her takımın/oyuncuların sorumluluğudur. Finaller ve üçüncülük/dördüncülük maçları da dahil, ilgili ayak için belirtilen son tarihte Marmara Golf Kulübünde en geç saat 12:00 olmak üzere Tee time almış olmak ve Tee’de hazır bulunmak şartıyla, rakiplerden birisi diğer oyuncunun/takımın gelmediğini Golf Direktörüne bildirdiği taktirde maçını kazanmış sayılacaktır. Finaller ve üçüncülük/dördüncülük maçları da dahil, ilgili ayak için belirtilen son tarihte, saat 19:00 itibarı ile taraflardan herhangi birisi golf resepsiyonuna/golf direktörüne bir sonuç bildirmediyse, Golf Direktörü vakit geçirmeden “Kura Yöntemi” ile sonucu belirleyecek ve ilan edecektir.  
 
 
Matchplay etkinliklerine katılan oyuncuların golf sahasında turnuva oynamayan oyunculara göre bir geçiş önceliği yoktur.
 
Bir karşılaşma ancak günışığının yetersizliği veya ağır hava koşulları sebebiyle bitirilemediği takdirde bir sonraki güne uzatılacaktır. Ancak olağanüstü koşullar ilgili ayağın son gününde maç devam ederken oluşmuş ise oyuncular golf resepsiyonuna durumu bildirir.
 
Her yılın 1 Ocak tarihi itibarı ile resmi handikapı bulunan her üye kayıt yaptırma ve yukarıdaki etkinliklerde oynama hakkına sahiptir.
 
Kayıt işlemi, golf resepsiyonuna haber vermek suretiyle yapılacaktır. 
 
Golf resepsiyon görevlileri kendilerine başvuru olmadan turnuva için üye kaydı yapmayacaklardır.
 
Arçelik, İstanbul ve Boğaziçi Kupalarına son kayıt tarihi  ilgili yılın Şubat ayının son günüdür. Kayıtlar turnuva@igk1895.com ‘a e-mail göndererek yapılır. Bu tarihlerden sonra kayıt kabul edilmeyecektir.
 
1.Ayak Maç kuraları çekildikten sonra oyuncu değişiklikleri yapılamaz. Ancak çiftlerden birisi sağlık sorunları nedeniyle oyundan çekilmek zorunda kalmış ve henüz rakiplerle 1. Ayak maç günü kararlaştırılmamışa, yerine, katılma haklarını haiz, diğer bir oyuncu önerilebilir ve rakiplerin de kabulü halinde yeni oyuncu maça çıkmaya hak kazanır. 
 
Maç oyunları esas itibariyle Marmara Golf Kulübünde oynanır. Taraflardan birisi Marmara
Golf Kulübünde oynamak istemez ise maçı kaybetmiş sayılır. Öte yandan maçın galibi olarak tarafların aralarında anlaşması ve süresi içerisinde İGK ya bildirmeleri halinde bildirilen maç sonucu geçerlidir. 
 
55 Yaşını doldurmuş olan oyuncular, turnuvalara Senior kategorisinde katılabilirler ve maç oyunlarını Klassis'te, mavi tee'den oynayabilirler. Ancak oyuncular sezon başında Senior kategorisinde oynayacaklarını beyan etmiş olmalıdırlar,.
 

4. KULÜP ŞAMPİYONASI
 
 
Şampiyona iki gün boyunca sürecek 36 delikli bir strokeplay (vuruş oyunu) etkinliği olacaktır.
 
İlk günkü 18 çukurun ardından en iyi 12 oyuncu ve 12. ile aynı skoru yapan diğer oyuncular final gününde mücadele etme hakkı kazanacaklardır.
 
Finale kalan oyuncuların bir gün önceki skorlarına göre, en iyi skora sahip oyuncu en son çıkacak şekilde hazırlanacaktır.    36 çukur için en düşük toplam GROSS skora sahip oyuncu söz konusu yılın şampiyonu olacaktır.
 
Normal oyunun sonunda bir beraberlik olması halinde 18. çukurda kazanan belirlenene kadar play-off karşılaşması oynanacaktır. 
 
Kulüp Şampiyonu olan oyuncumuz “Mavi Ceket” ile ödüllendirilir. Şampiyon bir yıl boyunca “Mavi Ceket”ini kulüp dışında kullanabilir. Bir sonraki Kulüp Şampiyonasından sonra İ.G.K. etkinliklerinde giymek üzere ve muhafaza amacıyla Kulüp Müdürüne teslim eder. Kulüp Şampiyonuna hak ettiği  “Mavi Ceket” önceki yılın Şampiyonu tarafından törenle teslim edilir.
 
 
5. SAUSMAREZ KUPASI
 
 
Şampiyona bir gün boyunca sürecek 18 delikli bir stableford etkinliği olacaktır.
 
18 çukur sonunda en iyi Gross skora sahip oyuncu o yılki Sausmarez Kupası’nın sahibi olacaktır.  Ayrıca Sausmarez Kupasında Erkekler 2 Kategori, Kadınlar tek Kategori olmak üzere en iyi stableford puana sahip her kategorideki üç oyuncu kupa ile ödüllendirilecektir.
 
6. KADINLAR OPEN TURNUVALARI
 
Turnuvalar EGA handikapına sahip tüm üyelere ve Türkiye’deki diğer golf kulüplerinden ziyaretçilere açıktır.
 
Tüm üyeler her etkinliğe kayıtlarından kendileri sorumludur. Golf resepsiyon çalışanları üyeleri otomatik olarak kaydetmeyecektir.  Oyun partnerleriyle buluşmak ve skor kartlarını takas etmek üzere kendilerine verilen zamandan on dakika önce tee’nin başında olmak oyuncuların sorumluluğudur.
 
Her oyuncunun en iyi iki skorunun toplamı alınacaktır ve bu ortalamaya göre en iyi puanı yapan oyuncu kupayı kazanacaktır. Beraberlik halinde oynanmış son 18, 36, 54 ve 72. deliklerdeki skorlara bakılarak karar verilecektir. 

7. KULÜPLER ARASI KARŞILAŞMALAR
 
İSTANBUL CHALLENGE TURNUVASI
 
Challenge Kupası İstanbul’daki tüm Golf Kulüpleri arasında düzenlenen bir matchplay (maç oyunu) etkinliğidir.
 
Turnuva komitesi ilgili kulüplerin söz konusu tarihteki Golf Direktörleri ve Kaptanlarından oluşacaktır.
 
İstanbul Challenge Kupası’nın tarihleri ilgili kulüplerin tümünün vereceği tarihler üzerinden anlaşmaya tabidir.
 
İlgili kulüplerin yalnızca “home club” üyeleri arasından seçim yapılabilir.
 
Hem kendi sahasında, hem de rakip sahada İ.G.K.’nü 20 kişilik bir takım temsil edecektir.  Her maçta aynı 20 oyuncu görev almak durumunda değildir ve sahip olduğu sıralama gözetilmeksizin hiçbir oyuncunun her iki günde birden oynama garantisi yoktur.  Seçilmek isteyen oyuncuların seçilebilmek için ilgili takvim yılı içerisinde 4 skor kartı teslim etmiş olması gerekmektedir. 
 
Azami Playing handikap Kadın ve Erkek oyuncular için 2018 den itibaren 20 dir.
 
TGF sub21 ve alt yaş kategorilerindeki oyuncular Takımda yer alamazlar. 
 
  Takım Kaptan ve onun koyacağı kriterlere göre seçilir. Her takım birbiriyle hem kendi sahasında hem de rakip sahada oynayacaktır.
 
Yılın ilk maçı               : Önceki yılın ikincisi ve üçüncüsü, 
Yılın ikinci maçı          : Önceki yılın şampiyonu ile yılın ilk maçının mağlubu, 
Yılın üçüncü maçı      : Önceki yılın şampiyonu ile yılın ilk maçının galibi arasında oynanacaktır.
 
Maçlar fourball betterplay matchplay (iki eş oyuncunun en iyi toplarının diğer iki eş oyuncunun en iyi toplarına karşı yarışması) formatında oynanacaktır.
 Grubun handikapı en düşük oyuncusunun, diğer oyuncular ile olan handikap farkının %90’ı handikap payı olarak hesaplanır. Galibiyet bir, beraberlik yarım, mağlubiyet sıfır puan değerindedir. Bütün maçların bitiminde bir beraberlik durumunda takımların maçları kaç “up” kazandıkları veya kaybettikleri hesaplanarak bulunacak farka göre sonuç belirlenecektir.
 
FİKRET ÖZTÜRK KULÜPLERARASI GOLF TURNUVASI
 
Bu turnuva 7 kulüpten 12 oyuncu katılımıyla 84 oyuncunun birbirleriyle yaptıkları, fourball, foursome ve single  maçlarından oluşur. 25 yaşını doldurmuş oyuncular, Erkeklerde  azami 18, kadınlarda 24 oyun  handikapı ile Home Club takımlarında yer alabilirler.
 
Turnuva’ya katılacak oyuncuları takım Kaptanları belirler.  IGK takımında oynayacak 12 oyuncu  ve yedekler Kaptan tarafından takıma davet edilir. Kaptan ikililerin seçimini yapar ve gerektiğinde ikilileri değiştirebilir veya yedek oyuncuları takımda oynatabilir. .  Yarışmalarda fourball, foursome  ve singles maçlarda kazananlar takımlarına 1 puan , berabere kalanlar ise yarım puan katkıda bulunurlar. Macların sonunda en çok puan toplayan takım şampiyon olur. Takımların maçları kaç “up” kazandıkları veya kaybettikleri takım averajının hesaplanması için kaydedilir..
 
 
AVRASYA KULÜPLERARASI GOLF TURNUVASI
 
Bu turnuva AVRUPA KARMASI (İGK, Kemer, Klassis) ve ASYA KARMASI (Ankara, Bodrum, Antalya, Kıbrıs) kulüplerinden  20’şer  oyuncu katılımıyla 40 oyuncunun, fourball, foursome ve single  maçlarından oluşur. 25 yaşını doldurmuş oyuncular, Erkeklerde  azami 18, kadınlarda 24 oyun  handikapı ile  takımlarında  yer alabilirler.
 
Turnuva’ya katılacak oyuncuları takım Kaptanları belirlerler.   AVRUPA KARMASI takım kaptanı her sene değişir. 2018 de Klassis Kaptanlığında oynanır. Karma kaptanı kendi kulübünden 8 asil 2 yedek, diğer kulüpler ise 6 asil+1 yedek oyuncu belirlerler . Kaptan ikililerin seçimini yapar ve gerektiğinde ikilileri değiştirebilir veya yedek oyuncuları takımda oynatabilir.
 
ASYA KARMASI takım kaptanı her sene değişir.  Karma kaptanı kendi kulübünden 8 asil 1 yedek, diğer kulüpler ise 4 asil+1 yedek oyuncu belirlerler . Kaptan ikililerin seçimini yapar ve gerektiğinde ikilileri değiştirebilir veya yedek oyuncuları takımda oynatabilir.
 
Yarışmalarda fourball, foursome singles maçlarda kazananlar takımlarına 1 puan , berabere kalanlar ise yarım puan katkıda bulunurlar.. Macların sonunda en çok puan toplayan takım şampiyon olur.  Takımların maçları kaç “up” kazandıkları veya kaybettikleri takım averajının hesaplanması için kaydedilir..
 
 
8. LİYAKAT TABLOSU 

Liyakat Tablosu EGA handikapına sahip tüm üyelere açıktır. 

Her takvim yılında yapılan aşağıdaki turnuvalar hesaplamalara dahil edilir.  
 • Sponsorlu İGK turnuvası,   
 • Kaptanlık Turnuvası,   
 • Kulüp ve Sausmarez Şampiyonaları   
 • Arçelik, İstanbul ve Boğaziçi kupaları  . Liyakat Tablosundaki son durum, her ayın sonunda üyelerimize duyurulur.  Aralık ayı bitiminde o yılın Liyakat Tablosu son şeklini alır.

Liyakat Tabloları Erkekler A-B-C, Kadınlar A-B, Junior ve Seniorlar için ayrı ayrı hesaplanır Bir oyuncu yıl içerisinde farklı gruplarda yer almış olsalar bile, en son oynadığı turnuvada dahil olduğu grup içerisinde değerlendirilir.
 
Her Turnuvada  her kategorideki ilk 5 net puan Liyakat Tablosu’nu oluşturacak olan puanlara dâhil edilir.
 
Puanlar şu şekilde verilir:      
1. = 14 Puan 
2. = 11 Puan    
3. =   9 Puan    
4. =   7 Puan  
5. =   6 Puan            
 
Arçelik, İstanbul ve Boğaziçi Kupaları’nda çeyrek final, yarı final ve finale kalan oyunculara aşağıdaki şekilde puan verilir;
 
Birinciye (birincilere)                                   14 Puan  
İkinciye (ikincilere)                                       11 Puan 
Yarı Finale kalanlara                                    7 Puan 
Çeyrek Finale kalanlara                               3 Puan 
Tur Atlayanlara (Çeyrek ‘ten bir önceki)   2 Puan
 
 
9. EKSTRA GÜN SKORLARI
 
“Ekstra gün skoru” turnuva şartları altında handikap amacıyla teslim edilen bir stableford kartıdır.
 
Kartlar yalnızca oyun başlamadan önce proshoptaki golf masasına bildirildiği takdirde kabul edilebilir.  Kart teslim etmek isteyen oyuncular oyundan önce ‘Ekstra Gün Skor Kartı Defteri’ne kayıt yaptırmalıdırlar.  “Ekstra Gün Skor Defteri” Pro-Shop’ta golf masasında bulunacaktır.
 
EGA kuralları uyarınca  
 • kategori 1 (0 - 4.4 kesin handikaplılar)  ve  
 • kategori 2 (4,5 - 11.4 kesin handikaplılar)   oyuncuları Ekstra Gün skor kartı teslim edemez.
 
Avrupa Golf Birliği ilkeleri doğrultusundaki Türkiye Golf Federasyonu kuralları uyarınca teslim edilebilecek maksimum Ekstra Gün skor kartı ayda bir kart olmak üzere, yılda en fazla dörttür. TGF’nin yıl içerisinde yapabileceği kural değişiklikleri kulübümüze bildirildiği tarihten itibaren geçerli olacaktır.
 
 
10. NAKKAŞTEPE OYUNLARI
 
Kulübümüzün Nakkaştepe tesislerinde yapılan etkinliklerdir.  Turnuvalar EGA handikapına sahip tüm üyelere açıktır.  Oyuncular talep sayısı ve saha elverişlilik durumuna göre bu turnuvalara katılabilir ve tee çıkış zamanlarını ve çıkış gruplarını kaptanlar veya golf resepsiyonu ile koordine ederler.   Tüm üyeler her etkinliğe kayıtlarından kendileri sorumludur. 
 
Oyun partnerleriyle buluşmak ve skor kartlarını takas etmek üzere kendilerine verilen zamandan on dakika önce tee’nin başında olmak oyuncuların sorumluluğundadır.
 
Nakkaştepe’de 
 •  Sponsorlu Chip & Putt turnuvaları  
 • Temalı Chip & Putt turnuvaları  
 • Elemeli veya Lig Usulü Chips & Putt Maç oyunları    
 • Trackman turnuvaları yapılmaktadır.
 
11. FEDERASYON TURNUVALARI
 
Federasyon etkinliklerine ilişkin bilgi, uygun ilan panosuna asılacaktır.  Kayıt yaptırma her üyenin kendi sorumluluğudur ve golf resepsiyonu aracılığıyla yapılmalıdır. Resepsiyon personeli üyeleri otomatik olarak kaydetmeyecektir. 
 
 
12. DIŞ TURNUVALAR VE DAVETLER
 
Yurtiçi ya da yurt dışından Federasyonlar, yerli yada yabancı golf kulüpleri veya golf sponsorları tarafından yurtiçi yada yurtdışı turnuva ve benzeri etkinliklerde yönetimin temsil edilmesi veya bu tür etkinliklere oyuncu gönderilmesi maksadıyla İGK’ya yapılan kurumsal davetlerle ilgili kararlar Başkan veya onun görevlendireceği Kaptan ve/veya Kaptanlar (Senyor, Kadın, Genç) ve/veya Golf ve Handikap Komitesi tarafından karara bağlanır ve takip edilir.  Üyelere isim belirterek şahsen yapılan veya görevleri itibarı ile yapılan benzer davetler bu maddenin dışındadır.
 
 
13. HANDİKAP TAKİBİ
 
1. Golf ve Handikap Komitesi her yıl sonunda TGF’den gelen istatistikler (Datagolf) doğrultusunda oyuncuların handikaplarını gözden geçirir. Tavsiye edilen değişiklikleri inceler, TGF istatistiklerine girmeyen maç oyuncuları, kulüpler arası turnuvalardaki performansları da dikkate alarak karar verir ve TGF ‘ye yılın ilk haftasında bildirir
 
2. Oyuncularımız yıllık handikap ücretlerini TGF ye doğrudan öderler. Handikap ücretlerini ödememiş, veya bir sezonda 4 adetten az skor kartı vermiş olan oyuncuların handikapı inaktif duruma gelir. Oyuncular handikap ücretlerini ödememişlerse turnuvalara katılamazlar, 4 adetten az skor kartı vermişlerse turnuvalara katılabilirler ancak dereceye giremezler.  Türkiye Golf Federasyonu Yönetim Kurulu, 20 Aralık 2017 tarihli ve 2107/7 sayılı toplantısında, 2018 yılı handikap ücretini 200 TL olarak belirlemiştir.
 
3. Yurtdışında handikapı olan ve homeclub’ı İGK olarak seçen üyelerimiz eğer TGF nezdinde ilk kez handikap tanımlanacak ise sadece skor kartı ile handikap girişi yapılamaz. Bu tür oyuncularımız  yurtdışındaki home kulübünden getirdikleri HCP kaydını ve bu kulübün iletişim bilgilerini Golf ve Handicap Komitesine iletmelidir. GHK bu bilgilerin Datagolf’e aktarılmasını temin edecektir.
 
4. Oyuncularımız igk.org.tr ' den veya tgf.org.tr' den handikaplarının güncel durumunu kendileri takip etmelidirler. 
 
5. Alışkanlık kazanılana kadar, golf resepsiyonumuz oyuncularımıza handikap durumlarını   sezon başında sms-email yoluyla bir kez hatırlatabilir,   turnuvalara kayıt yapılırken sözlü olarak bilgi verebilir.   turnuvalarda skor kartları oyunculara teslim edilirken inaktif listesinde yer alıp almadıklarını belirtebilir.
 
6. Oyuncularımız her halükarda handikap değerlerinden ve durumlarından kendileri sorumludurlar. 

HİLE YAPAN OYUNCULAR DİSİPLİN KURULUNA SEVK EDİLECEKLERDİR
 
TURNUVALARA İLİŞKİN HERHANGİ BİR ANLAŞMAZLIK YAZILI OLARAK OYUN KOMİTESİNİN DİKKATİNE SUNULACAKTIR
 
2017 YILINDA YAYINLANAN YARIŞMA YÖNERGESİ 2018 DE YÜRÜRLÜKTEDİR.


 • Turnuva Yönetmeliği ( PDF)
 • Yarışma Yönergesi ( PDF)