Oturum Aç

19 KASIM 2017 / İSTANBUL GOLF KULÜBÜ ETKİNLİĞİ BASIN BÜLTENİ

İstanbul Golf Kulübü Üyeleri

Mustafa V. Koç Golf Sahası Hazırlıklarını Yerinde İnceledi

"MUSTAFA V. KOÇ GOLF SAHASI" HAYATA GEÇİYOR

İstanbul Golf Kulübü Üyeleri, Mustafa V. Koç'un anısına Riva'da yapılacak olan "Mustafa V. Koç Golf Sahası"nı kulübün başkanı Caroline N. Koç ev sahipliğinde düzenlenen bir saha turu ile yerinde inceledi. Saha turu sonrasında üyeler ile bir araya gelen Caroline N. Koç, "Sevgili Mustafa küçük yaşlarda başladığı golf merakını, severek ve ilgi duyarak çok ileri bir noktaya taşımıştı. Türkiye'de golf sporunun önemli bir yere gelmesini ve tanınmasında bizzat önemli destekleri oldu. İstanbul'a yakışır bir tesisi hayata geçirmek ve tabii ki daha fazla insana dokunmak, onları golf sporuyla tanıştırmak en büyük amacıydı. Hayali bizler için vasiyeti oldu. Bu proje Mustafa'nın bize mirası. Hep birlikte projeyi layıkıyla tamamlayacağımıza canı gönülden inanıyorum" dedi.

İstanbul Riva'da yapılacak olan "Mustafa V. Koç Golf Sahası" İstanbul Golf Kulübü üyelerinin katılımıyla düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Golf Kulübü Başkanı Caroline N. Koç'un ev sahipliği yaptığı organizasyonda 122 yıllık tarihiyle ülkemizin en eski spor kurumu olan İstanbul Golf Kulübü'nün üyeleri alanı yerinde incelerken, sahanın mimarlığını yürüten dünyaca ünlü profesyonel golf oyuncusu David Jones katılımcılara saha planını anlattı. 5810 metre uzunluğunda sessiz ve yeşil bir vadi üzerine kurulan 70 parlık şampiyona golf sahasında, eğitim ve çalışma alanı, kısa oyun akademi sahası, ikisi çift tasarlanan 9 çukurlu golf sahası ve üyelere özel bir kulüp de bulunacak. "Mustafa V. Koç Golf Sahası" Avrupa'daki Heathland Golf sahalarını andıran tasarımı ile öne çıkıyor.

Caroline N. Koç: "Her adımı en ince detayına kadar titizlikle yürütüyoruz."

Saha turunun ardından yaptığı konuşmada üyelere "Mustafa V. Koç Golf Sahası"nı anlatan Caroline N. Koç, "Sevgili Mustafa'nın İstanbul'a yakışır bir golf tesisini hayata geçirmek için 2015 yılında satın aldığı bu arazide bugün sizlerle bir arada bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum" dedi. İstanbul Golf Kulübü olarak Maslak'tan çıktıkları günden bu yana yaşanan saha problemini ortadan kaldırmak için gece gündüz demeden aralıksız bir şekilde çalıştıklarının altını çizen Caroline N. Koç, "Koç Ailesi'nin de bizzat takip ettiği ve önem verdiği bu projede İstanbul Golf Kulübü olarak dışarıdan danışmanlarımız ve Koç Holding mensuplarından oluşan geniş bir ekip her adımı en ince detayına kadar titizlikle yürütüyor. Bugün artık önümüzü görmeye başladığımızı söyleyebiliriz" diye konuştu. Sahanın, golf sporunun ve turizminin ülkemizdeki gelişimine getireceği katkıların yanı sıra, Riva ve çevresinde yaşayanlar için yeni bir istihdam alanı sağlayacağını da anlatan Caroline N. Koç şöyle devam etti: "Sevgili Mustafa birçoğunuzun bildiği gibi, daha küçük yaşlarda başlayan golf merakını, kısa sürede severek ve ilgi duyarak çok ileri bir noktaya bir noktaya taşımıştı. Onun bu sevgisi ve azmi, bizleri de içine çekti. Golfü onunla yeniden öğrendik, daha farklı anladık ve sevdik. Sadece yakın çevresine değil kocaman bir camiaya ilham oldu. Türkiye'de golfün önemli bir yere gelmesini bizzat sağladı. İstanbul'a yakışır bir tesisi hayata geçirmek ve tabi ki daha fazla insana dokunmak, onları golfle tanıştırmak en büyük amacıydı. Bu yola hep birlikte çıkmıştık. Bu hayali birlikte gerçekleştireceğimize inanıyordu. Tam da bu sebeple, hayali bizler için vasiyeti oldu. Bu proje sevgili Mustafa'nın bize mirası. Bu projeyi hayata geçirmek de bize düşen en büyük görev. Mustafa da bizleri her zamanki güzel gülümsemesi ile izleyecek ve bizimle gurur duyacaktır."

Caroline N. Koç: "David başarılı bir golf oyuncusu ve mimar olmasının yanı sıra Mustafa'nın çok yakın arkadaşıydı."

Golf sahasının tasarımının aynı zamanda Mustafa V. Koç'un yakın arkadaşı da olan profesyonel golfçü David Jones tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Caroline N. Koç, "David, mimarlık kariyerini golf sahası tasarımı üzerine uzmanlaştırmış dünyaca ünlü bir isim. Kendisi golf sporunda da profesyonel bir seviyeye sahip. 26 yıllık golf kariyeri boyunca Avrupa'da 250'yi aşkın turnuvaya katıldı, 11 büyük şampiyonada yer aldı. David, Mustafa'nın da çok yakın arkadaşıydı ve bu projeyi birlikte şekillendirmişlerdi. Biz de kendisiyle birlikte hayata geçirmekten büyük heyecan duyuyoruz" dedi.

 

19 KASIM 2017 / İSTANBUL GOLF KULÜBÜ ETKİNLİĞİ KONUŞMASI

İSTANBUL GOLF KULÜBÜ'NÜN DEĞERLİ ÜYELERİ,

MUSTAFA V. KOÇ GOLF SAHASI İÇİN DÜZENLEDİĞİMİZ BİLGİLENDİRME VE TANITIM ETKİNLİĞİNE HOŞGELDİNİZ.

SEVGİLİ MUSTAFA'NIN İSTANBUL'A YAKIŞIR BİR GOLF TESİSİNİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN 2015 YILINDA SATINALDIĞI BU ARAZİDE BUGÜN SİZLERLE BİR ARADA BULUNMAKTAN DOLAYI MUTLULUK DUYUYORUM.

BEN BUGÜN İKİ ŞAPKAYLA BURADAYIM. BİRİNCİSİ İSTANBUL GOLF KULÜBÜ BAŞKANLIĞI GÖREVİME İSTİNADEN. DİĞERİ İSE SEVGİLİ MUSTAFA'YI TEMSİLEN.

BUNLARIN HER İKİSİYLE DE GURUR DUYDUĞUMU BELİRTMEK İSTERİM.

DEĞERLİ ÜYELER,

HATIRLARSANIZ, SİZLERLE DAHA EVVEL PAYLAŞTIĞIM GİBİ,YAPMAYI PLANLADIĞIMIZ GOLF SAHASIYLA İLGİLİ ARAZİNİN GEÇMİŞİ, MEVZUATLAR VE RESMİ SÜREÇLERDEN KAYNAKLI BİRTAKIM PROBLEMLER YAŞADIK.

BU PROBLEMLER, TAHMİNİMİZDEN DAHA FAZLA UZAYAN BİR SÜREÇ TECRÜBE ETMEMİZE SEBEP OLDU.

BİLMENİZİ İSTERİM Kİ, BU SORUNLARI ÇÖZMEK VE İSTANBUL GOLF KULÜBÜ OLARAK MASLAK'TAN ÇIKARILDIĞIMIZ GÜNDEN BU YANA YAŞADIĞIMIZ SAHA PROBLEMİNİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN, GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ARALIKSIZ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ.

KOÇ AİLESİ'NİN  BİZZAT TAKİP ETTİĞİ VE ÖNEM VERDİĞİ BU PROJEDE İSTANBUL GOLF KULÜBÜ, DIŞARIDAN DANIŞMANLARIMIZ VE KOÇ HOLDİNG MENSUPLARINDAN OLUŞAN GENİŞ BİR EKİP HER ADIMI EN İNCE DETAYINA KADAR TİTİZLİKLE YÜRÜTÜYOR.

BU KADAR ÇABAYA RAĞMEN, ZAMAN ZAMAN ELİMİZDE OLMAYAN SEBEPLERLE YAVAŞLAMALAR YAŞAYABİLİYORUZ.

BU BİZLERİ ÜZSE DE, HER DEFASINDA KARŞILAŞTIĞIMIZ BU ZORLUKLAR, PROJEYE DÖRT ELLE DAHA DA SIKI SARILMAMIZA VESİLE OLUYOR.

BUGÜN ARTIK ÖNÜMÜZÜ GÖRMEYE BAŞLADIĞIMIZI SÖYLEYEBİLİRİZ.

BURADA SİZLERLE SAHAMIZI BİRLİKTE GEZEBİLECEK VE BAZI DETAYLARI PAYLAŞABİLECEK NOKTAYA GELDİK.

 HEP BERABER ÇIKTIĞIMIZ BU YOLCULUKTA, SİZLERİN DESTEĞİNİN BUNDAN SONRASI İÇİN DAHA DA ÖNEM KAZANDIĞINI BELİRTMEK İSTİYORUM.

DEĞERLİ ÜYELER,

SEVGİLİ MUSTAFA BİRÇOĞUNUZUN BİLDİĞİ GİBİ, DAHA KÜÇÜK YAŞLARDA BAŞLAYAN GOLF MERAKINI, KISA SÜREDE PROFESYONEL BİR NOKTAYA TAŞIMIŞTI.

ONUN BU SEVGİSİ VE AZMİ, BİZLERİ DE İÇİNE ÇEKTİ.

SADECE YAKIN ÇEVRESİNE DEĞİL KOCAMAN BİR CAMİAYA İLHAM OLDU.

TÜRKİYE'DE GOLFÜN ÖNEMLİ BİR YERE GELMESİNİ BİZZAT SAĞLADI.

İSTANBUL'A YAKIŞIR BİR TESİSİ HAYATA GEÇİRMEK VE TABİ Kİ DAHA FAZLA İNSANA DOKUNMAK, ONLARI GOLFLE TANIŞTIRMAK EN BÜYÜK AMACIYDI.

BU YOLA BİZLERLE ÇIKMIŞTI. BİZLERE GÜVENİYOR, BU HAYALİ BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZE İNANIYORDU.

TAM DA BU SEBEPLE, HAYALİ BİZLER İÇİN VASİYETİ OLDU.

BU PROJE MUSTAFA'NIN BİZE MİRASI. BU PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK DE BİZE DÜŞEN EN BÜYÜK GÖREV. HEP BİRLİKTE PROJEYİ LAYIKIYLA TAMAMLAYACAĞIMIZA CANIGÖNÜLDEN İNANIYORUM.

MUSTAFA DA BİZLERİ HER ZAMANKİ GÜZEL GÜLÜMSEMESİ İLE İZLEYECEK VE BİZİMLE GURUR DUYACAKTIR.

KATILIMINIZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYOR, GÜZEL VE KEYİFLİ BİR ETKİNLİK DİLİYORUM.

MIKROFONU TASARIMCIMIZ DAVID JONES'A UZATMADAN EVVEL IZNINIZLE BIRKAC KELIME DAHA ETMEK ISTIYORUM.

***************************************************************************************************

BEFORE I PASS WORD TO DAVID, I WOULD LIKE TO SAY A FEW WORDS ABOUT OUT COURSE DESIGNER DAVID JONES WITH YOUR KIND PERMISSION.

DAVID STARTED HIS CAREER STUDYING AS AN ARCHITECT BEFORE HE DECIDED TO BECOME A GOLF PROFESSIONAL GOLFER.

DURING HIS PROFESSIONAL GOLF CAREER DAVID COMPETED ON THE EUROPEAN TOUR AT THE HIGHEST LEVEL FOR ALMOST 26 YEARS AND COMPETED IN OVER 250 EUROPEAN TOUR EVENTS.

DAVID PLAYED IN 11 MAJOR CHAMPIONSHIPS AND PLAYED ALONGSIDE THE WORLDS GREATEST GOLFERS.

SINCE RETIRING FROM PROFESSIONAL GOLF DAVID WAS VOTED ONTO THE BOARD OF DIRECTORS OF THE EUROPEAN TOUR AND STILL TO THIS DAY, DAVID HOLDS THIS PRESTIGIOUS POSITION.

IT WAS DAVID THAT LAST YEAR WAS INSTRUMENTAL BEHIND THE SCENCES AT ADVISING THE EUROPEAN TOUR TO GO AHEAD WITH THE TURKISH AIRLINES OPEN AT A TIME WHEN THE IMAGE OF TURKEY WAS DEEMED UN-SAFE BY THE INTERNATIONAL MEDIA.

DAVIDS MAIN VOCATION SINCE RETIRING FROM HIS FULL TIME PLAYING CAREER HAS BEEN DESIGNING GOLF COURSES AND CONSULTING ON GOLF PROJECTS.

DAVID HAS CONTRUCTED GOLF COURSES ALL OVER THE WORLD, IN THE UK, EUROPE, AFRICA AND ASIA.

DAVID HAS REMODELED FAMOUS GOLFING VENUES SUCH AS KILARNEY GOLF AND FISHING CLUB IN IRELAND VENUE OF THE IRISH OPEN AND JUST A FEW YEARS AGO HE WAS DRAFTED IN ALONG WITH THE FORMER RYDER CUP CAPTAIN MR. PAUL MCGINLEY TO RE DESIGN THE FAMOUS WENTWORTH GOLF CLUB IN LONDON, HOST OF THE BMW PGA CHAMPIONSHIPS.

IN MORE RECENT YEARS, IN TURKEY, DAVID ALSO DESIGNED THE SULTAN AND PASHA GOLF COURSES AT ANTALYA GOLF CLUB, KAYA EAGLES AND VERY RECENTLY THE NEW NINE HOLES AT NATIONAL GOLF CLUB.

MUSTAFA MET DAVID IN THE EARLY 90'S WHEN DAVID CAME TO BELEK TO DESIGN AND CONSTRUCT THE FIRST 18 HOLES AT THE NATIONAL GOLF CLUB WITH THE FORMER RYDER CUP PLAYER AND NOW FAMOUS TV HOST, DAVID FEHRETY.

THE NATIONAL GOLF CLUB IN ANTALYA WAS THE FIRST GOLF COURSE IN THE REGION AND STILL TO THIS DAY ONE OF THE BEST.

AFTER MANY TRIPS TO BELEK THROUGHOUT THE 90'S AND THE EARLY PART OF THE MILLENIUM, PARTLY DUE TO DAVID COMPETING IN THE BEKO SENIORS TOUR EVENT, TURKEYS FIRST INTERNATIONAL GOLF EVENT AND PART OF THE EUROPEAN SENIORS TOUR WHICH WAS INITIATED BY MUSTAFA, AND LATER DUE TO THE BEKO CLASSIC PRO- AM. DAVID AND MUSTAFA BECAME GOOD FRIENDS.

MUSTAFA, WITH HIS LOVE FOR NOT JUST PLAYING THE GAME OF GOLF BUT BECAUSE OF HIS APPRECIATION AND RESPECT FOR GOOD PLAYERS, AS MUSTAFA WAS AROUND DAVID AND LISTENED TO HIS STORIES FROM THE EUROPEAN TOUR BOTH MUSTAFA'S & DAVIDS MUTUAL FRIENDSHIP DEVELOPED.

DAVID HAS NOT ONLY HAD A SUCCESSFUL CAREER AS A PLAYER AND AS A GOLF COURSE ARCHITECT, DAVID WAS A CLOSE FRIEND TO MUSTAFA. AND DAVID HAS BEEN A FRIEND OF TURKISH GOLF FOR MANY YEARS.

LADIES AND GENTELMAN, MAY I FORMALLY INTRODUCE YOU TO OUR COURSE DESIGNER, MR. DAVID JONES